Codzienne zakupy i zmagania, aby starczyło do pierwszego. Jestem za biedna, aby kupować byle co. Prowadzę DG i staram się jakoś związać koniec z końcem.
Blog > Komentarze do wpisu

Własna DG - wybór formy opodatkowania

Prowadząc własną DG jedną z ważniejszych spraw jest wybór formy opodatkowania. Robimy to nie tylko przy zakładaniu firmy. Do 20 stycznia każdego roku można zgłosić w Urzędzie Skarbowym zmianę. Zostały 2 tygodnie na podjęcie decyzji.  Może warto się przyjrzeć?
Podstawowe zasady opisane są tu:

Jaką formę opodatkowania wybrać dla działalności gospodarczej?

Warto też wziąć pod uwagę, że dotyczy to wyłącznie samego podatku dochodowego. Kwestia podatku VAT to zupełnie oddzielna sprawa.

Płatnik VAT - kto chce, kto musi, komu się opłaca

Ja sama rozliczam się na zasadach ogólnych (matka samotnie wychowująca dziecko). Jestem płatnikiem VAT - muszę z uwagi na profil DG.

Jak sprawdzić co jest najbardziej opłacalne? Ja proponuję coś z własnych produktów:

Kalkulator Podatków DG

Uwzględnia stawki zarówno na rok 2012 i na rok 2013. Wystarczy wpisać przychody i koszty (rzeczywiste lub szacowane) i zobaczyć - jaki będzie podatek, a jaki zysk z DG. Dodatkowo załączone stawki ryczałtu oraz Karty Podatkowej.
Zapraszam.

 

A tu coś z literatury biznesowej:
poniedziałek, 07 stycznia 2013, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2013/02/13 13:03:10
Ja wybrałam zasady ogólne BEZ VATu, lecz pewnie niedługo na niego przejdę, gdyż pojawiło się nowe źródło zarobku, lecz w obecnej formie opodatkowania mi się nie opłaci :(
-
2013/02/13 13:47:38
@Marlena
Zawsze możesz to zmienić i zgłosić się do VAT-u.
Ma to swoje plusy.
-
2019/01/09 14:00:50
Ja też właśnie szukam informacji na temat zakładania działalności i wszystkiego co z tym związane. Może niektórym się przyda poradnik, który uważam za bardzo pomocny - na stronie ifirma .
-
Gość: Darek, 95.160.190.*
2019/02/25 21:41:25
Akurat ja takie rzeczy pozostawiłem swojej księgowej i myślę, że tona najlepiej wie jaką formę opodatkowania wybrać. osobiście ostatnio zająłem się wymianą gumek do pieczątek www.maxsc.com.pl/pieczatki-2/tusze-gumki-poduszki/gumki-do-pieczatek/ gdyż większość po prostu była już zmarnowana i wysłużona.
ministat liczniki.org