Codzienne zakupy i zmagania, aby starczyło do pierwszego. Jestem za biedna, aby kupować byle co. Prowadzę DG i staram się jakoś związać koniec z końcem.
Blog > Komentarze do wpisu

Rewolucja w VAT?

Portale biznesowo-finansowe przeglądam stale, starając się być w miarę na bieżąco. Newsy
z ostatnich dni donoszą o wielkiej rewolucji związanej z ustawą o VAT. Zmiany weszły w życie
z dniem 1 stycznia 2014r. Przeglądam je i próbuję się zorientować - co one oznaczają dla mnie?
Zmieniły się terminy wystawiania faktur. Nie jest to już najpóźniej 7 dni od wykonania usługi, czas ten został wydłużony. Obecnie fakturę można wystawić w terminie do 15-go dnia miesiąca następnego po wykonaniu usługi czy dostarczeniu towaru. Nie zmienia to jednak faktu, że obowiązek podatkowy powstaje i tak w momencie realizacji zlecenia. W moim przypadku nie zmienia się więc nic - faktury wystawiam od razu. Nie planuję też wystawiania faktur przed faktem - obecnie jest taka możliwość (na 30 dni przed).

Bardziej niepokoi mnie natomiast kwestia odliczenia VAT. Od wczoraj prawo do odliczenia VAT występuje po spełnieniu 2 warunków:

  • otrzymania faktury
  • powstania obowiązku podatkowego u wystawcy faktury

Jakoś zupełnie nie czuję tego drugiego punktu. Może dotyczy to faktur wystawianych przed wykonaniem usługi? Coś zamiast faktury proforma? Cóż, stosuję zasadę, że faktury księguję zawsze z datą ich otrzymania, więc chyba też się tu niewiele dla mnie zmienia?
Na szczęście nie handluję stalą czy złomem, więc nie muszę pilnować, czy mój kontrahent odprowadził VAT.....

A gdyby ktoś potrzebował - tekst jednolity ustawy o VAT jest tu:

Ustawa o VAT - tekst jednolity


 

czwartek, 02 stycznia 2014, marzatela
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2016/10/05 14:02:23
Bardzo fajny i ciekawy wpis, generalnie każdej rewolucji związanej z podatkami, vat i innymi finansami się boję :) ostatnio w Polsce dzieje się tak, że nic nie jest dla nas dobre, przynajmniej takie mam wrażenie :) Polecam fajną i tematycznie związaną stronkę o finansach, rachunkowości i innych www.ifirma.pl/
ministat liczniki.org