Codzienne zakupy i zmagania, aby starczyło do pierwszego. Jestem za biedna, aby kupować byle co. Prowadzę DG i staram się jakoś związać koniec z końcem.
Blog > Komentarze do wpisu

Zdaniem GUS - za małe koszty

Wprawdzie do wyznaczonego terminu 13 marca na wypełnienie sprawozdania SP-3 zostało jeszcze kilka dni, ale chcą mieć je już z głowy, zabrałam się za nie już kilka dni temu. Zrobiłam je solidnie, w wersji elektronicznej na portalu GUS. I prawie wszystko poszło bez problemu, z jednym małym wyjątkiem. W dziale 4 sprawozdania, po wpisaniu kosztów z całokształtu działalności - tuż obok pojawił mi się znaczek wykrzyknika na żółtym tle. W rozwinięciu pokazał się taki komentarz:

sprawozdanie SP-3

kliknij w obrazek, aby go powiększyć

Posprawdzałam jeszcze raz wszystko - liczby się zgadzały. I zgłupiałam. Faktycznie, kosztów w 2014 roku nie miałam zbyt wysokich. Głównie dlatego, że starałam się je maksymalnie ciąć. Inna sprawa, że prowadząc firmę informatyczną moje przychody są uzależnione głównie od nakładu pracy, a nie kosztów.
Zupełnie nie rozumiem skąd to ograniczenie? Dlaczego GUS ustala jakie powinnam mieć koszty? I nie podobają mu się moje zgodne z rzeczywistością liczby?

Zadzwoniłam do GUS-u - w piśmie, które otrzymałam były podane numery kontaktowe. Wprawdzie mogłam wypełnić sprawozdanie w formie papierowej i wysłać listem, ale co to za wyjście? Wolałam wyjaśnić sprawę u źródła. Miła Pani poradziła mi, żeby zostawić ten błąd jak jest (krytyczne dla zatwierdzenia sprawozdania są tylko jakieś czerwone znaczki, u mnie takich nie było) i dopisać w polu uwag na końcu, że specyfika mojej działalności generuje małe koszty. Niestety, nie wyjaśniła mi dlaczego w ogóle powstał problem? W dodatku nie wygląda to wcale na jakiś błąd programistyczny, te moje koszty faktycznie są za małe. Nie opłaca się oszczędzać? Cóż, z pewnością nie przyczyniam się w ten sposób do rozwoju gospodarki, ale chcą zwiększyć własne dochody, muszę oszczędzać. Bez względu na to, jak wpisuję się w oczekiwania GUS. 


poniedziałek, 09 marca 2015, marzatela
Tagi: GUS
Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: LizardKing, 109.206.216.*
2015/03/12 21:05:58
Dzięki za ten wpis! Właśnie natrafiłem na ten sam problem za małych kosztów (również informatyka) i ręce trochę mi się spociły, bo 13.03 tuż-tuż :) Ale teraz już wiem, że mogę spokojnie zatwierdzać formularz.
-
2015/03/12 21:11:04
@Liza
Na wszelki wypadek - wpisz w uwagach (są na końcu formularza), że specyfika Twojej działalności nie generuje wysokich kosztów.
-
2015/03/15 07:13:38
O ile mnie oczy nie mylą to tekst w ramce jest ostrzeżeniem i nie sygnalizuje wcale błędu, prawdopodobnie ma celu zwrócenie uwagi wypełniającego, że jego sytuacja odbiega od średniej.
Nie widzę w tym niczego nagannego.
-
2015/03/15 09:54:01
@Pharlap
Tak, nie jest to błąd krytyczny. Przy zatwierdzaniu sprawozdania pojawiło mi się jednak dodatkowe ostrzeżenie, że nie wszystkie pola zostały wypełnione prawidłowo.
Mnie najbardziej zastanawia, z czego wynika ta ustalona jako prawidłowa wartość kosztów?
-
2015/03/17 11:36:36
Oczekiwań niektórych organizacji/ludzi po prostu spełnić się nie da :) Na chwile obecną rozliczanie pitów przez internet jest dla mnie zagwozdką więc póki co zabieram się za czytanie :P
-
2015/04/15 17:28:10
chyba większość osób które prowadzi jedno osobową działalność zmaga się z tym samym problemem. To może niech pozwolą nam odliczać więcej np. jedzenie, obiady w restauracji, wczasy itp.. czemu nie? O dziwo od lipca mają pozwolić również odliczać cześć vatu za paliwo ;)
ministat liczniki.org