Codzienne zakupy i zmagania, aby starczyło do pierwszego. Jestem za biedna, aby kupować byle co. Prowadzę DG i staram się jakoś związać koniec z końcem.
piątek, 22 lutego 2019

Mam znajomych od wielu lat prowadzących mały sklepik na osiedlu. Na początku handlowali głównie prasą, ale z biegiem lat poszerzyli działalność. Teraz, oprócz pieczywa, nabiału, słodyczy czy chemii gospodarczej można tam kupić również alkohol czy wysłać kupon lotto. Pracują tam głównie sami, zatrudniając ekspedientkę tylko doraźnie - w przypadku choroby czy urlopu. Sklepik otwierali także w niedziele i zawsze wówczas sami stali za ladą. Jakoś im się wiodło.
Teraz jest fatalnie i coraz poważniej myślą o zamknięciu firmy. Czy wpływ na to ma zakaz handlu w niedziele? Tak naprawdę to wcale nie bezpośrednio. Na początku, w ubiegłym roku jeszcze wcale nie narzekali - w pierwsze niehandlowe niedziele klientów nie brakowało. Za to teraz jest ich coraz mniej i to we wszystkie dni tygodnia. Wygląda na to, że zmieniły się zwyczaje klientów. Atakowani licznymi reklamami i promocjami wielkich sieci handlowych robimy zakupy nieomal hurtowe i nie wpadamy już do małych sklepików na osiedlu, aby kupić artykuły, których nam zabrakło. Swój udział ma też położony w pobliżu sklep "Żabki" - to tam udają klienci, którzy wcześniej kupowali w ich sklepie. W pobliżu są też 2 inne sklepy spożywczo-alkoholowe. Jeden już upadł, drugi też ma poważne kłopoty.

Nie wydaje mi się, żeby moje osiedle było pod tym względem wyjątkowe. Takich sytuacji z pewnością jest wiele w całej Polsce. Wygląda na to, że mający teoretycznie promować małe rodzinne firmy zakaz handlu w niedziele okazał się kompletnym niewypałem. Wielkie sieci handlowe jakoś się bronią, padają mali. W dodatku obawiam się, że nawet wycofanie się z tego projektu nie będzie w stanie odwrócić tendencji.

I co dalej?

Tagi: handel
18:24, marzatela , Różne
Link Komentarze (2) »
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
ministat liczniki.org